Звернення щодо безпеки пішоходів при будівництві автомобільних до

Голові Державного агентства автомобільних доріг України

Прусенку Є.Д.

Копії: Прем’єр-Міністру України

Азарову М.Я.

Президенту України

Януковичу В.Ф.

Звернення громадян щодо халатного ставлення до безпеки пішоходів при будівництві автомобільних доріг

В Україні відсутній системний підхід до безпеки пішоходів. При проектуванні та побудові доріг та міської інфраструктури пріоритет віддається автомобілістам, пішоходи та велосипедисти почувають себе бідними родичами, які самі мають придумати, як вижити в дорожньому русі.

Прикладом подібного підходу є міжнародна траса М06 Київ-Чоп. Ремонт дорожнього полотна дав можливість автівкам мчати на шаленій швидкості, при цьому жодних додаткових заходів для безпеки пішоходів та велосипедистів не було вжито. Дорога стала нездоланною перепоною,  оскільки наземні переходи, що існували раніше, стали небезпечними: їх не видно, і машини постійно збивають селян та дітей, які йдуть до школи з іншого боку траси.

Дорожники своїми халатними діями буквально змусили людей іти під колеса: у селі Болярка Житомирського району не спорудили пішохідні доріжки, що мають проходити уздовж швидкісної автомагістралі, і мали би дозволити селу жити нормальним життям. За їх відсутності у людей просто немає вибору: щоб дійти від дому до магазину, доводиться виходити на трасу і наражатися на небезпеку бути збитим, бо обабіч траси влітку непролазне болото, а взимку – кучугури снігу.

Селяни не можуть переганяти худобу, бо немає обіцяних скотогонів. Не можуть їздити кіньми, бо відсутні доріжки. Не можуть обробляти землю, бо відбійники заблокували заїзди до ділянок.

Підрядна фірма «Гульсан», яка будувала дорогу, відмовляється доробити пішохідні переходи та доріжки, бо «Укравтодор» винний їй гроші.  Гроші, у розмірі майже півмільярда євро, на  цей проект «Укравтодор» отримав від Європейського банку реконструкції та розвитку та Європейського інвестиційного банку, але навіть ця сума виявилась недостатньою, щоб прокласти 2,5 км асфальтових доріжок в одному з сіл. Представник ЄБРР уже визнав, що проект з самого початку містив фатальну помилку: не можна будувати міжнародні траси через села. Але пішохідні доріжки від цього не з’явилися.

Світова практика показує, що швидкісна траса не може безпечно існувати в одній площині з пішоходами та іншими учасниками дорожнього руху, крім машин. Будь-який перетин має бути рознесений в різні площини, і знаходитися або над, або під землею.

Тому ми вимагаємо:

-           терміново зробити пішохідні доріжки і тротуари у селі Болярка Житомирської області,

-           забезпечити реальне, а не тільки декларативне (дорожніми знаками), зниження швидкості автомобілів до встановленого ліміту у населених пунктах: на початку села за 500 м від початку будинків,

-           забезпечити безперебійне освітлення траси вночі на території населених пунктів,

-           забезпечити мешканцям сіл вздовж траси Київ-Чоп, можливість безпечно перетинати дорожнє полотно – а саме побудувати надземні або підземні переходи в тих населених пунктах, де вони відсутні,

-           більше ніколи не будувати міжнародні траси через села!

Цінність людського життя, а не швидкість автомобілів, має бути пріоритетом транспортної політики України!


Національний екологічний центр України, Асоціація велосипедистів Києва    Зв'язатися з автором петиції